Jste na stránce: Základní škola Poradenství a prevence Bezpečný internet Bezpečný internet

Bezpečný internet  

Snažíme se chránit děti na internetu. Děti by měly znát pravidla bezpečného používání internetu, protože informované dítě je zároveň chráněno a nestává se snadnou kořistí.

DEN BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU - 7. únor

 

Desatero bezpečného Internetu

  • Nezapomeň: inteligentní uživatel internetu je opatrný!
  • Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!
  • Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!
  • Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!
  • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!
  • Nedomlouvej si schůzkou po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.
  • Pokud Tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje: okamžitě opusť webovou stránku.
  • Svěř se dospělému, pokud Tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!
  • Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!
  • Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!
  • Listina dětských práv na internetu
  • Mám právo bádat, učit se a užívat si na internetu všechny dobré věci pro děti.
  • Mám právo uchovávat veškerou informaci o sobě v tajnosti.
  • Mám právo, aby mne nikdo neobtěžoval a netrápil.
  • Mám právo ignorovat e-maily a zprávy od lidí, které neznám nebo kterým nevěřím.
  • Mám právo nevyplňovat na internetu žádné formuláře a neodpovídat na otázky.
  • Mám právo vždy požádat rodiče nebo vychovatele o pomoc.
  • Mám právo nahlásit každého, kdo se podle mého názoru chová divně nebo dává divné otázky.
  • Mám právo necítit se provinile, když se na obrazovce počítače objeví odporné věci.
  • Mám právo, aby mi lidé na internetu prokazovali respekt.
  • Na internetu mám právo cítit se bezpečně a být v bezpečí!

Milí rodiče, pojďme společně s dětmi říct, jak na to, aby pro ně byl internet bezpečným světem setkání, zábavy i vzdělávání. Společnost Seznam.cz připravila na toto téma film, který můžete shlédnout nebo stáhnout přímo z http://www.seznamsebezpecne.cz/.

10 online pojmů, které by měl znát každý rodič

Zdroj: https://www.budsafeonline.cz/blog/10-online-pojmu-ktere-by-mel-znat-kazdy-rodic

Ban neboli blokace uživatelů na sociálních sítích (nebo i ve hrách). Na všech sociálních sítích platí důležité pravidlo - jde o váš prostor, který nemá právo kdokoli narušovat. Pokud nějakého uživatele zablokujete, nedozví se o tom (neobdrží žádnou notifikaci). Ve zkratce pro něj zmizíte. Nebude si moct s vámi dopisovat nebo vás sledovat. Je důležité dětem vysvětlit, že pokud je na internetu někdo obtěžuje, je to první krok, který by měly udělat, aby se cítily komfortně. O tom, jak si zablokovat otravné profily jsme natočili video tutoriály: pro Youtube, Facebook, Instagram, Whatsapp a také TikTok.

Cheaty - aplikace či programy, které si můžete stáhnout v online hrách a které vám pomohou dosáhnout ve hře lepších výsledků. Používají je snad všichni a nedává tak smysl, je úplně zakázat. Co je na těchto vychytávkách vlastně nebezpečné? Spolu s cheaty si můžete do svého počítače stáhnout nebezpečný malware a velmi snadno si tak infikovat celý software.

Feed - domovská stránka nebo-li to, co se zobrazí, když se někdo podívá na váš profil na Instagramu.

Hashtag - slovo či fráze označená speciálním znakem „#“ (tzv. mřížka, plůtek či hash). Používají se na sociálních sítích k tomu, aby fotku nebo video zařadily do vyhledávání ve spojení s konkrétním tématem, tedy slovem, které použijete v hashtagu. Příklad: Sdílíte fotku z akce: Letní Letná a chcete, aby se objevila ve vyhledávání všem, kdo o tuto událost mají zájem. Jak na to? Snadno - označíte ji hashtagem #letniletna nebo #letniletna2019. Pokud jste fanouškem Leoše Mareše, tak pozor! Hashtagy, které pan Mareš k fotkám přidává, jsou na sociálních sítích opravdu jedinečné a svůj prvotní účel neplní.

Instastories/Stories z angličtiny příběhy (neboli Insta příběhy) tedy fotky, nebo 15 vteřinové videa, které zmizí po 24 hodinách. Neobjeví se ve feedu, tedy mezi hlavními příspěvky, ale vedle ikony (profilové fotky) na profilu uživatele. Jejich předchůdci byly Snapy, tedy opět krátké příběhy, které zmizely po krátkém čase od zveřejnění na sociální síti Snapchat. Jak poznáte, že vaše dítě zveřejňuje Instastories? Jednoduše! Jeho profilová fotka se rozzáří a po kliknutí na ni se vám rozbalí Stories. Jakmile jeho příběh zhlédnete, barevný rámeček zmizí.

Instagramer / Influencer - Youtubeři či Instagrameři = Influenceři. Jsou to lidé, které na jejich online kanálech sleduje četné publikum fanoušků. Můžeme je nazývat internetovými celebritami. Asi víte, že “Influence” z angličtiny znamená “ovlivňovat”. Influencer je tedy vlivná osoba, která pomocí svých sociálních sítí, ovlivňuje určitou skupinu lidí. A to jak svými názory, životním stylem, tak také produkty a službami, které používá a doporučuje. Je dobré své děti naučit kritickému myšlení a vysvětlit jim, že ne vše co influenceři sdílí, je pro ně vhodné. Doporučujeme vám si přečíst náš článek: “věděli jste o tom, že i influenceři dělají reklamu?”

Lip-syncing synchronizace hudby/slova a pohybu rtů, funkce, která se používá při natáčení videí pro sociální síť TikTok.

Muser/Mjůzer /Muser je aktivní uživatel sociální sítě TikTok, který natáčí video, kde předstírá zpěv na vybranou hudební skladbu.

TikTok v posledních měsících nejpopulárnější sociální síť vašich dětí. Sociální síť, respektive mobilní aplikace, v rámci které uživatelé zveřejňují krátká videa, částo s funkcí lip-syncing. O tom, jak funguje TikTok, jsme pro vás napsali již několik článku: třeba jak správně nastavit soukromí, nebo jak zabezpečit profil vašeho dítěte, si přečtete u nás na blogu.

Troll a hater - nejsou to samé i když k sobě mají velmi blízko. Hater je osoba, která má potřebu neustále kritizovat ostatní uživatele dané sociální sítě. Ve většině případů je tato kritika nemístná a zcela nesmyslná. Troll, narozdíl od hatera, vystupuje pod smyšlenou identitou a jeho jedinným cílem je šíření nepravdivých informací a pomlouvání ostatních uživatelů.

Bezpečněji na internetu pro děti

Bezpečněji na internetu – Pravidla pro děti
  • Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, jména a adresy rodičů a rodinných příslušníků i jejich telefonní čísla do práce, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.
  • Neposílej nikomu po internetu fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
  • Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo nebo přihlašovací jméno své internetové stránky nebo počítače.
  • Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu. Doma musí bezpodmínečně vědět, kam jdeš a proč. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.
  • Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají).
  • Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e-maily. Není Tvoje vina, že jsi tyto zprávy dostal/a. Když se Ti to stane, oznam to rodičům.
  • Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e-mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit software počítače.
  • Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech nepříjemných, vulgárních výrazů na internetu, totéž platí pro obrázky s vulgární tematikou.
  • Nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, na osobu jiného pohlaví apod.).
  • Pamatuj na následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritérií, nemají takovou stránku otevírat.
  • Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a poctivě je dodržuj. Především se domluv, kdy můžeš internet používat a jak dlouho. Je to především pro tvou ochranu a bezpečnost.
  • Dobře si zapamatuj další pravidlo: když Ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda.
  • Oznam rodičům vždy, jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální.

Nikdy nevíš, kdo je na druhé straně!

Bezpečněji na internetu pro rodiče

Bezpečněji na internetu - Rady pro rodiče

  • Mluvte s dětmi o službách, které používají na internetu, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšíte svou znalost internetu. Dotazujte se a diskutujte s dětmi o tom, co považují za výhody internetu a proč, jaká vnímají nebezpečí a jaká rizika z nebezpečí vyplývají.
  • Naslouchejte dětem a včas reagujte na změny v chování, nikdy nedovolte svému dítěti setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez Vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
  • Vždy se zajímejte o internetové kamarády svých dětí, stejně jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole. Zapojujte se do aktivit svých dětí v chatu a bavte se společně.
  • Povzbuzujte děti, aby k Vám byly otevřené, není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu. Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost.
  • Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče (blokování určitých stránek), jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
  • Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi.
  • Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
  • Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
  • Vzdělávejte se a vyhledávejte nové informace o internetovém prostředí. O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.
  • Vysvětlujte dětem, že vše, co je sdělováno na internetu nemusí být vždy pravda, stejně jako lidé nemusí být těmi, za které se vydávají. Vyhledávejte si případy, ve kterých byly děti přes internet zneužity devianty, šikanovány vrstevníky nebo obtěžovány a společně s dětmi tyto případy prodiskutujte.
  • Určete hranice a povinnosti užívání internetu. PC bude ve společné místnosti. Stanovte pravidla pro bezpečné užívání internetu. Důsledně kontrolujte jejich dodržování. Nastavte v PC programy funkce rodičovské kontroly. Kontrolujte historii navštívených stránek. Oceňujte a chvalte dodržování pravidel bezpečného užívání internetu.

Vždy mějte na mysli bezpečnost svých dětí! Věnujte se dětem a buďte s nimi!

Kampaň proti šikaně - http://proti-sikane.saferinternet.cz/

Jak postupovat, když tě někdo vydírá a chce další nahé fotky

https://www.budsafeonline.cz/blog/jak-postupovat-kdyz-te-nekdo-vydira-a-chce-dalsi-nahe-fotky

Seznam se bezpečně

Film určený dětem, jejich rodičům a pedagogům o nástrahách internetu a nebezpečí, která jsou skryta za nejrůznějšími identitami.

Více osvětových informací naleznete na stránkách v sekci:

Více: Internet Hotline


logo
Základní škola Dobrá,
příspěvková organizace

Dobrá 860, 739 51 Dobrá

Telefon: (sekretariát):
558 412 461, 734 802 097
E-mail: zsdobra@zsdobra.cz
Datová schránka: sjmfdf6

Zpracování cookies  

Používáme cookies k optimalizaci webových stránek a služeb.
  Nezbytné cookies (funkčnost stránek)
Cookies třetích stran   Youtube - přehrávání vložených youtube videí
  Google analytics - statistika návštěvnosti
Vše o cookies, které používáme.